Jak wybrać kije golfowe poradni sklepu golfowego GolfHelp.pl

Najlepszy sposób aby kupić kije golfowe

Na rundę golfa można zabrać ze sobą maksymalnie 14 kijów. Jest ich 5, a nawet 6 rodzajów. Każdy z kijów składa się z uchwytu – tzw. gripu, trzonka – tzw. szaftu i główki kija. Ich rozmiary i waga powinny być dobrane do budowy ciała, motoryki i preferencji golfisty.

1. Puttery

najbardziej zróżnicowana grupa, zarówno pod względem długości, rodzaju gripu i kształtu główki jak i wagi całego kija. Tu bardzo liczy się estetyczna preferencja zawodnika, która pozwala mu bezbłędnie wycelować i umieścić piłkę w dołku. Puttera używa się na greenie i w jego okolicach. Główki putterów odlewa się ze stali lub z aluminium. Szafty najczęściej stosuje się stalowe, proste, i pojedynczo lub podwójnie wygięte. Gripy mają najróżniejsze kształty i są wykonywane z gumy, skóry i tworzyw sztucznych.

2. Wedge

lite stalowe główki wedgy na pierwszy rzut oka różnią się od siebie jedynie nachyleniem lica. Ale najciekawszy i najbardziej zróżnicowany jest spód, obszar, który styka się z trawą lub piaskiem. Nazywa się on Bounce. Jego kształt i wypukłość zależy głównie od preferencji zawodnika czyli od techniki, którą on dysponuje. Nachylenie lica – tzw. loft, również odgrywa ważną role i zależy, także od preferencji zawodnika i dodatkowo powinno uwzględniać loft 9i z jego zestawu kijów. Lofty poszczególnych wedgy powinny różnić się od siebie o 4 lub 5 stopni. Np. 60,56,52,48 lub 58,54,50,46 lub 60,55,50,45 (stopni). Kije z największym loftem (60-58) zwyczajowo nazywane są Lob Wedge, loft 54-56 to Sand Wedge, 52-50 Gap Wedge, a 48-45 Pitching Wedge. Wedgy używa się na dystansie 10-130 metrów od dołka. Szafty w wedgach zwykle są stalowe ale grafitowe nie są wyjątkiem. Gripy stosuje się takie same jak w pozostałych kijach. Gumowe lub z tworzywa.

3. Irony

kije typu iron różnią się od siebie długością szaftu ( zwykle o ½ cala) najkrótszy z ironów to nr 9 najdłuższy to nr 3. Kiedyś spotykało się irony nr 2, a nawet 1. Dzisiaj z uwagi na postęp technologiczny najdłuższe z ironów zastępuje się, łatwiejszymi w operowaniu, hybrydami bądź  odami. Stalowe główki ironów są kute lub odlewane, i różnią się od siebie i loftem i wagą. Szafty stosuje się zarówno stalowe jak i grafitowe. Odległości, na które gra się ironami 120 – 220 m.

4. Hybrydy

są to kije, które zastępują długie irony. Oznacza się je 5H, 4H, 3H, czasem można spotkać także hybrydy o nr H6 i H2. Szaft w hybrydach jest trochę dłuższy, najczęściej grafitowy i zamontowany pod takim kątem aby płaszczyzna swingu była nieco bardziej płaska. Ułatwia to trafianie w piłkę. Główka hybrydy w odróżnieniu od wedgy i ironów nie jest wykonana z litej stali. Jest to swego rodzaju puszka, której lico jest bardziej sprężyste niż lico irona, przez co piłka leci dalej. Hybrydami atakuje się cele odległe o 150-240 m.

5. Drivery i Fairway woody

myląca nazwa pochodzi z czasów kiedy główki woodów faktycznie były wykonywane z drewna. Ale większość golfistów właśnie tak nazywa te kije. Współczesną bardziej właściwą nazwą, był by Fairway Metal. Ale ta nazwa nie za bardzo chce się przyjąć. Woody to kije, które można określić jako „rozwinięcie” hybryd. Grafitowe szafty są jeszcze dłuższe niż w hybrydach, „puszka główki” jeszcze większa, cieńsza, a lico jeszcze bardziej sprężyste. Woody różnią się od siebie wagą długością i wielkością główki. Numeruje je się w następujący sposób 1W, 3W, 5W, 7W. Bywają także nr 2W, 4W i 9W ale to prawdziwa rzadkość. 1W to Driver jest to najdłuższy kij w zestawie, a jego główka może mieć objętość odpowiadającą nawet 460 cm3. Do produkcji główek woodów stosuje się coraz bardziej wyszukane technologie i materiały. Nie tak dawno był to spawany plazmowo tytan. Obecnie stosowane są optymalizowane aerodynamicznie poszycia z włókna węglowego, lica o zmiennej grubości i nastawne obciążenia, których zadaniem jest wpłynąć na trajektorie lotu piłki. Woodami i driverem gra się na odległości od 160 do ponad 300 m.

6. Wynalazki

To raczej rozwiązania folklorystyczne, niż kije, które chciałby używać szanujący się zawodnik. Do tej kategorią możemy zaliczyć: 

                      - tzw. Chippery, jest to putter pełniący funkcje wedga. 

                      - wedge z loftem 64, 68, a nawet 72. 

                      - wspomniane wcześniej 1 i 2 iron, 

                      - oraz drivery lub woody na stalowych szaftach.