Loft & Lie jedna z najważniejszych zmiennych w fittingu

„Loft” to kąt, pod którym odchylone jest lico kija od pionu, przy założeniu, że szaft kija jest ustawiony pionowo, a „Lie” to kąt, pod którym szaft jest odchylony od poziomu przy założeniu, że rowki lica główki są poziomo. Przybliża to poniższy rysunek.

 

loft-lie-jedna-z-najwazniejszych-zmiennych-w-fittingu

Dzięki nowoczesnym nastawnym mocowaniom szaftu, Lof i Lie, obecnie, można zmieniać w driverach, woodach i hybrydach. W ironach i putterach również jest to możliwe, ale wymaga specjalnych maszyn. Poniższe zdjęcia pokazują maszyny, dzięki, którym można dopasować Loft i Lie poszczególnych kijów do samych siebie i do zawodnika.

   

Kiedy należy sprawdzić i ustawić Loft & Lie ? 

loft-lie-jedna-z-najwazniejszych-zmiennych-w-fittinguloft-lie-jedna-z-najwazniejszych-zmiennych-w-fittingu

Jeśli posiadamy kije zakupione w sklepie z półki lub w sieci to należy to zrobić zaraz po zakupie. Sprawdzenia i ewentualnych poprawek należy dokonywać w zależności od intensywności gier i treningów. Może to się zdarzyć nawet 2-3 razy na sezon. Rozsądne minimum to raz na sezon, lub kiedy gracz zauważy, że divot nie jest płaski, lub odstępy w odległościach osiąganych poszczególnymi kijami nie są równe. Dość często puttery lubią się wyginać, z uwagi na opieranie się na nich podczas wyjmowania piłki z dołka, lub w transporcie. 

Na poniższych zdjęciach można zauważyć jak bardzo zmieni się kierunek startu piłki, jeśli Lie kija nie będzie dopasowany do techniki swingu gracza. Lie musi być taki, aby główka kija poruszała się równolegle do podłoża. Jeśli to nie jest zachowane, gracz nie jest w stanie precyzyjnie celować. Gra takimi kijami spowoduje niepożądane kompensacje w technice swingu, problemy z odległością lotu piłki, wielkością backspinu i długością toczenia się piłki po wylądowaniu.

Główka Puttera ma 3 stopnie loftu, a główka 6 iron ma 31 stopni. Im większy jest Loft tym bardziej lico kija „patrzy” na boki przy niewłaściwym Lie.

   

loft-lie-jedna-z-najwazniejszych-zmiennych-w-fittingu 

 

Jeśli nie można znaleźć powodu dlaczego większość piłek skręca w te lub inną stronę ? To zły Lie może być jedną z przyczyn. Większość wedge’y, ironów i prawie wszystkie Puttery dają się swobodnie wyginać w zakresie kilku stopni, natychmiastowo poprawiając grę. Niestety. bywają, także takie główki, które są odlane z twardej lub z łamliwej stali. I wtedy gdy istnieje potrzeba zmiany, któregoś z ww. parametrów, niestety trzeba będzie zmienić sprzęt.

Aby sprawdzić domowym sposobem czy lie w naszych ironach jest właściwy potrzebujemu kawałek deski, sklejki lub plastikowej deski do krojenia chleba i czarnej taśmy elektycznej. Taśmę naklejamy na spód (bounce) główki kija, zwykłą piłkę stawiamy na desce i uderzamy full swingiem. Jeśli ślad po kontakcie, widoczny na taśmie, jest na środku - lie mamy w porządku. Gdy jest przesunięty, w którąkolwiek ze stron, o 5 mm lub więcej, należy się udać do warsztatu clubfittera w celu dopasowania lie do swingu Zawodnika.