Jak dobierać Wedge ?

Jeśli kupujesz wedge w zestawie kijów jest duża szansa, że pasują one do reszty sprzętu, tj, długość, loft & lie.

Jeśli Twój zestaw ironów zaczyna się od Pitchingu „P” musisz dokupić jeszcze 3 wedge. Lob Wedge „L”, Sand Wedge „S”, Gap Wedge „G”.

Ważne aby ich długość pasowała do „P”, a jeszcze ważniejsze są różnice w loftach. Jeśli P=48 stopni, to G=52 st., S=56 st., a L=60 st.

Widzimy stałą różnicę 4 st.

Może to być także i 5 stopni. P=45, G=50, S=55 st. L=60 st. „Odstęp” między wedgami nie powinien być większy niż 6 stopni i mniejszy niż 3 stopnie. Ważna jest też relacja wagi główki do reszty kija ( w uproszczeniu) tzw. Swing Weight. „SW”. U większości graczy sprawdza się to, że wedge są cięższe niż irony. SW jest określane w specjalnej skali ( od A0 do F9) i jeśli irony zawodnika są D2 to wedge mogą być D5 lub D6.

W przypadku dopasowywania wedgy po momencie bezwładności, (MOI Matching), mają one dokładnie ten sam MOI co hybrydy i irony, a SW jest progresywnie większy. Loft i Lie wedgy jest tak samo ważny jak przy putterze i może być łatwo i idealnie dopasowane do zawodnika w warsztacie kijów golfowych. 

Cechą charakterystyczną wedgy jest spodnia część ich główki, jest to – Bounce.

Jego zadaniem jest prześlizgnąć się po podłożu w pożądany przez golfistę sposób.

W zestawie najlepiej mieć 3 rodzaje Bounceów, mały, średni i duży. Np. Lob Wedge - mały, Sand Wedge – duży, Gap Wedge – średni.

I dobierać kij w zależności od warunków.

  • mokro, grząsko - duży

  • twardo sucho mały bounce

Jeszcze lepiej było by mieć każdy z tych trzech kijów z trzema różnymi bounceami i wkładać do torby ten, który pasuje do warunków na danym polu, ale to dotyczy raczej graczy zawodowych.

Bounce zależy też od techniki krótkiej gry. Inny będzie polecany dla gracza, który robi głębokie divoty, a inny dla gracza, który ledwie muska ziemię.